Нагадаємо, що якщо дитина проживає з одним із батьків, то вивезти її за кордон можливо:

- за наявності рішення суду про визначення місця проживання дитини;

- за рішенням суду про надання дозволу на виїзд за кордон;

- за наявності нотаріально посвідчено згоди другого з батьків.

 

Проте, є ще один спосіб – звернутись до органу опіки та піклування та отримати рішення про дозвіл на виїзд дитини за кордон.

Отже, розглянемо останній варіант.

Звернемо увагу на той факт, що вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду можливо лише з метою: лікування, навчання, участі у дитячих змаганнях, фестивалях, мистецьких заходах та заходах оздоровлення, відпочинку, у тому числі у складі організованої групи дітей.

Можливість вивезти дитини за кордон без судового рішення та без згоди батька чи матері стало можливим у зв’язку з набранням 08.08.2018 року чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», за яким до ч. 5 ст. 157 Сімейного кодексу України були внесені наступні зміни.

Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 157 СК України, той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, крім того з батьків, до якого застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця, з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, та у разі, якщо йому відомо місце проживання іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, інформує його шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

 

Пунктом 72-1 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 встановлено перелік документів, які необхідно надати до служби у справах дітей за місцем проживання дитини тому з батьків, з ким проживає дитина для підтвердження місця проживання дитини для вирішення питання її тимчасового виїзду за межі України, до яких відносяться наступні документи:

 • заява;
 • копія паспорта заявника;
 • копія паспорта дитини (у разі наявності);
 • довідка про реєстрацію місця проживання заявника (у разі коли в паспорті відсутні дані про реєстрацію місця проживання);
 • довідка про реєстрацію місця проживання дитини;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія рішення суду про розірвання шлюбу (у разі наявності);
 • підтвердження про відправлення рекомендованого листа згідно з вимогами, передбаченими абзацом першим частини п’ятої статті 157 Сімейного кодексу України (у разі наявності);
 • копія документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (подається для тимчасового виїзду за межі України дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа або паліативної допомоги).

 

В подальшому служба у справах дітей здійснює наступні дії:

 1. Відвідує дитину за місцем її проживання;
 2. У разі можливості проводить бесіду з тим із батьків, хто проживає окремо від дитини або бесіду з дитиною, яка досягла 14 років;
 3. Готує висновок про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України;
 4. Готує проект рішення/розпорядження районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади:
 • про затвердження висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України;
 • про відмову у затвердженні такого висновку.

Районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади протягом семи робочих днів з дня подання заяви приймає рішення/розпорядження про затвердження висновку служби у справах дітей або відмову в його затвердженні.

Про прийняте рішення про затвердження висновку служба у справах дітей повідомляє заявника (по телефону) та того з батьків, хто проживає окремо (шляхом надсилання йому копії рішення/розпорядження рекомендованим листом).

Рішення/розпорядження набирає законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття, якщо його не оскаржено та діє протягом одного року з дня набрання ним законної сили.

 • Україна, м. Київ, Вул. Паторжинського, 4, оф. 8
 • 073 163 43 09
 • 073 163 43 09
 • 073 163 43 09
 • 073 163 43 09
 • forcelexcompany@gmail.com
 • Ідентифікаційний код юридичної особи 41340202
 • Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Форс Лекс»
Зворотній зв'язок