18.06.2018 року до Верховної ради України подано Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» № 8490.

Даний законопроект спрямований на удосконалення положень законодавства та забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час досудового розслідування кримінальних правопорушень.

Так, передбачається внесення змін до ст. ст. 130, 220, 284, 303, 309 Кримінального процесуального кодексу  України, ст. 1191 Цивільного кодексу України та ст. ст. 2, 4 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду».

 

До ст. 130 КПК України пропонується внести новий 2 пункт, згідно якого держава зможе застосувати право зворотної вимоги до слідчого та прокурора, які своїми незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю, завдали шкоди учасникам кримінального провадження, що була відшкодована за рахунок Державного бюджету України.

При цьому, таке відшкодування може буде лише у разі встановлення в діях цих осіб складу кримінального правопорушення, або за наявності ознак дисциплінарного проступку за результатами службового розслідування, проведеного на підставі рішення суду, яким задоволено скаргу на рішення, дії чи бездіяльність органу досудового розслідування.

 

Крім того, згідно проекту закону, до ст. 220 будуть внесені зміни, які передбачають, що клопотання про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, прокурор зобов’язані розглянути не лише зі сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, а й іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника, в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав.

Також учасники кримінального провадження матимуть право заявляти клопотання слідчому, прокурору про закриття кримінального провадження, якщо існує не скасована постанова слідчого, прокурора  про закриття кримінального провадження у разі встановлення відсутності події кримінального правопорушення, відсутності в діянні складу кримінального правопорушення, набрання чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність.

Відмова у задоволенні клопотання може бути оскаржена до слідчого судді, при цьому, постановлена ухвала про відмову у задоволенні скарги також може бути в подальшому оскаржена в апеляційному порядку.

 

Крім того, суттєвим в законопроекті є те, що особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представник, матимуть право звернутися до слідчого судді з клопотанням про закриття кримінального провадження, у разі якщо закінчилися строки досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру,  встановлені частиною першою статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 303 КПК України буде введено новий 11-й пункт, який встановлює додаткову підставу для оскарження дій прокурора чи слідчого, наступного змісту: «На досудовому провадженні може бути оскаржена відмова слідчого, прокурора в задоволенні клопотання про закриття  кримінального провадження  з підстав, визначених пунктом  91 частини першої статті 284 цього Кодексу, - стороною захисту,  іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, її представником.

 

Таким чином, метою законопроекту є попередження випадків безпідставного продовження строків досудового розслідування у кримінальному проваджені, в якому жодній особі не повідомлено про підозру, що призводить до завдання шкоди особам, які не є підозрюваними, однак стосовно яких фактично проводяться процесуальні дії.

Так, на сьогоднішній день здійснюється безліч досудових розслідувань кримінальних проваджень, під час яких порушуються права та інтереси осіб, які мають статут свідка, яким не оголошується про підозру, проте фактично вони є потенційними підозрюваними, у зв’язку з тим, що кримінальним процесуальним законодавством України їх права на подання клопотань, в тому числі щодо закриття кримінального провадження обмежені, в результаті чого строки досудового розслідування безпідставно затягуються, а оскарженню дії слідчого та прокурора, зі сторони свідка (особи, чиї права та законні інтереси обмежуються) не підлягають.

Проте, у разі прийняття вказаного вище закону, учасники кримінального провадження отримають більший обсяг прав під час досудового розслідування та матимуть можливість захистити свої права шляхом звернення з клопотанням про закриття кримінального провадження до слідчого та прокурора, так і до слідчого судді, а у разі відмови – оскаржити таке рішення.

  • Україна, м. Київ, Вул. Паторжинського, 4, оф. 8
  • 073 163 43 09
  • 073 163 43 09
  • 073 163 43 09
  • 073 163 43 09
  • forcelexcompany@gmail.com
  • Ідентифікаційний код юридичної особи 41340202
  • Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Форс Лекс»
Зворотній зв'язок