Припинення шлюбних відносин може відбуватися в адміністративному чи судовому порядку, в залежності від ряду обставин. Так, коли подружжя немає дітей та обоє з подружжя не заперечують проти розірвання шлюбу, то оформлення його припинення здійснюється в органі реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання подружжя або одного з них.

Що стосується подружжя, яке має дітей, то шлюб між ними може бути розірваним лише в судовому порядку. Позовні заяви, як правило пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування особи, проте, такі позови також можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

 

Розглянемо на прикладі ситуацію, коли дружина виїхала з Донецької області та тимчасово проживає у м. Києві, а чоловік, з яким вона виявила бажання розлучитися залишився проживати в Донецькій області.

В такому випадку є наступні варіанти розірвання шлюбу:

 

 1. У разі взаємної згоди чоловіка та жінки на розірвання шлюбу, жінка може подати заяву до РАЦСу за місцем свого тимчасового проживання, а чоловік має надіслати до цього РАЦСу свою нотаріального завірену заяву, після цього від його імені заяву може подати жінка згідно правил частини 1 статті 106 Сімейного кодексу України.

Ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін в актові записи цивільного стану, їх поновлення та анулювання по місцю перебування.

 

 1. Якщо чоловік не може оформити довіреність та переслати її, тоді застосовується п. 5 ст. 3 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, згідно якого відділ державної реєстрації актів цивільного стану не має права відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один із подружжя звернувся з відповідною заявою не по своєму місцю проживання, а по місцю проживання другого представника подружжя. У цьому випадку місце проживання другого представника подружжя підтверджується його паспортним документом з відміткою про його проживання або відповідною довідкою із управління соціального захисту, яка є підтвердженням її тимчасового перебування (проживання) у м. Києві. В такому випадку жінці доведеться звертатись до місцевого відділ реєстрації актів цивільного стану в Дніпропетровській області із заявою, паспортом та вказаною довідкою.
 2. Як вже було зазначено, особа має право звернутись з позовною заявою про розірвання шлюбу до суду за місцем проживання відповідача, тобто за зареєстрованим місце проживання свого чоловіка в Донецькій області, що само по собі м’яко кажучи не дуже зручно.

Проте,  дружина може скористуватись правом передбаченим ст. 28 ЦПК України та звернутись до суду за місцем свого проживання у зв’язку з неможливістю з поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.

Для підтвердження місця проживання та в подальшому відкриття судового провадження за позовною заявою, особа має підтвердити офіційно місце свого проживання. Документами, що можуть підтвердити право на звернення дружини до суду в м. Києві можуть бути:

 • Відмітка в паспорті про реєстрацію місця проживання у відповідному районі м. Києва;
 • Довідка про реєстрацію місця проживання особи;
 • Довідка переселенця про тимчасове місце перебування особи.

 

Що стосується довідки переселенця (Довідка ВПО), то її можна отримати органах соціального захисту населення в порядку черги в день звернення, надавши паспорт та ідентифікаційний код. Вказана довідка видається безстроково.

Разом з тим, якщо у особи виникає потреба змінити місце проживання, та виїхати наприклад з м. Києва до м. Одеси, то відповідно до постанови Кабінету міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 1 жовтня 2014 року №509, у разі зміни місця проживання/перебування (крім зміни місця проживання в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці: району, міста без поділу на райони, району в місті, селища, села) заявник звертається за видаванням довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.

 • Україна, м. Київ, Вул. Паторжинського, 4, оф. 8
 • 073 163 43 09
 • 073 163 43 09
 • 073 163 43 09
 • 073 163 43 09
 • forcelexcompany@gmail.com
 • Ідентифікаційний код юридичної особи 41340202
 • Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Форс Лекс»
Зворотній зв'язок