11.06.2018 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України « Про вищий антикорупційний суд » за № 7440, який оприлюднено 13.06.2018 року.

Даний закон був однією з умов продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом, а його прийняття стало, так би сигналом про те, що країна розпочала серйозну боротьбу з корупцією.

На підставі вказаного закону передбачається внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального процесуального кодексу України, Закону України "Про Вищу раду правосуддя" та до Закону України "Про судоустрій і статус суддів».

Зокрема передбачається, що зміни будуть вноситись щодо встановлення відповідальності членів Громадської ради міжнародних експертів за незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв'язку з виконанням повноважень,  стосовно розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, які перебувають на розгляді інших судів та щодо забезпечення прозорості засідань Вищої ради правосуддя, на яких розглядаються питання призначення суддів Вищого антикорупційного суду.Отже, згідно вказаного закону, Вищий антикорупційний суд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, який розташовується у м. Києві. При цьому, конкретної адреси місце розташування суду наразі немає. При цьому, апеляційна палата Вищого антикорупційного суду та судові палати Вищого антикорупційного суду для здійснення правосуддя в першій інстанції не будуть розміщуватися в одній будівлі.

Вищий антикорупційний суд здійснюватиме правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до його юрисдикції (підсудності) процесуальним законом.

Які ж зміни передбачається внести до Кримінального процесуального кодексу України?

Так, кримінальне провадження у Вищому антикорупційному суді здійснюватиметься як в суді першої інстанції, так і в апеляційному порядку у складі трьох суддів, серед яких хоча б один має стаж роботи на посаді судді не менше п'яти років.

Кримінальне провадження у Вищому антикорупційному суді під час досудового розслідування здійснюватиметься слідчим суддею одноособово, а в разі оскарження його ухвал в апеляційному порядку – колегіально судом у складі не менше трьох суддів.

Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 2062, 209, 211, 3661 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п’ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.

Слідчі судді Вищого антикорупційного суду будуть здійснювати судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду. Разом з тим, інші суди, не зможуть розглядати кримінальні провадження щодо злочинів, які віднесені до підсудності Вищого антикорупційного суду, крім випадків, передбачених КПК України

У разі якщо обвинувачений чи потерпілий є або був суддею чи працівником апарату Вищого антикорупційного суду і кримінальне провадження належить до підсудності цього суду, таке кримінальне провадження у першій інстанції здійснюватиме апеляційний суд, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, і в такому разі ухвалені судові рішення оскаржуватимуться в апеляційному порядку до апеляційного суду, який визначатиметься колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду"

"Питання про направлення кримінального провадження з Вищого антикорупційного суду до іншого суду, згідно закону, вирішується колегією у складі п’яти суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду за поданням складу суду.

Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду подаватиметься до Вищого антикорупційного суду.

Генеральний прокурор (виконувач обов'язків Генерального прокурора) уповноважений вносити відомості про кримінальні правопорушення, вчинені суддею Вищого антикорупційного суду, до Єдиного реєстру досудових розслідувань та зобов’язаний невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту внесення таких відомостей, повідомити Верховний Суд про початок досудового розслідування.

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо судді Вищого антикорупційного суду клопотання учасників кримінального провадження розглядає слідчий суддя.

З моменту початку функціонування Вищого антикорупційного суду слідчі судді, крім слідчих суддів Вищого антикорупційного суду, припинять приймати до розгляду клопотання у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених цим Кодексом до підсудності Вищого антикорупційного суду, а суди першої інстанції, крім Вищого антикорупційного суду – обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру та про звільнення від кримінальної відповідальності у зазначених кримінальних провадженнях. Такі клопотання та обвинувальні акти подаватимуться в установленому порядку відповідно до слідчих суддів Вищого антикорупційного суду.

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду уповноважена буде  приймати до розгляду апеляційні скарги у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду.

Клопотання у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, що надійшли до слідчих суддів і не були  розглянуті до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду, будуть передані до Вищого антикорупційного суду для розгляду в установленому порядку слідчими суддями цього суду.

Кримінальні провадження щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, розгляд яких було розпочато у судах першої та/або апеляційної інстанцій до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду, продовжуватиметься у цих судах і зазначені кримінальні провадження не будуть передані до Вищого антикорупційного суду.

Також передбачається внесення змін до Закону України "Про Вищу раду правосуддя" про те, що розгляд подання про надання згоди на затримання судді Вищого антикорупційного суду, утримання його під вартою чи арешту здійснюватиметься Вищою радою правосуддя з обов’язковою участю судді або його представника. Повідомлення про дату, час і місце розгляду відповідного клопотання направлятиметься невідкладно Генеральному прокурору (виконувачу обов'язків Генерального прокурора) та судді Вищого антикорупційного суду.

У разі, якщо суддя Вищого антикорупційного суду або його представник не з’явиться на засідання Вищої ради правосуддя розгляд подання здійснюватиметься без їх участі».

Для формування Вищого антикорупційного суду надається дванадцяти місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Вищий антикорупційний суд розпочне роботу, лише за умови призначення щонайменше, тридцяти п’яти суддів Вищого антикорупційного суду, у тому числі щонайменше десять із яких мають бути суддями Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

 

 

 

 

 

  • Україна, м. Київ, Вул. Паторжинського, 4, оф. 8
  • 073 163 43 09
  • 073 163 43 09
  • 073 163 43 09
  • 073 163 43 09
  • forcelexcompany@gmail.com
  • Ідентифікаційний код юридичної особи 41340202
  • Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична компанія «Форс Лекс»
Зворотній зв'язок